Ако сте закупили един от най-добрите електрически автомобили, знаете, че поддържането на неговата батерия в добро състояние е важна част от притежанието. Поддържането на батерията в добро състояние означава, че тя може да съхранява повече енергия, което директно се превежда в пробег. Батерията в отлично състояние ще има по-дълъг живот, струва повече, ако решите да продадете, и няма да се налага да се зарежда толкова често.
С други думи, в най-добрия интерес на всички собственици на електромобили е да знаят как работят батериите им какво трябва да се направи, за да поддържат батерията на електрическия си автомобил здрава.
Как работи батерията на електрически автомобил?
Литиево-йонната батерия във вашата кола функционално не се различава от батерията в много устройства, които притежавате в момента – било то лаптоп, смартфон или обикновен чифт акумулаторни батерии AA. Въпреки че са много по-големи и идват с подобрения, които са твърде големи или твърде скъпи за по-малки ежедневни джаджи.
Всяка клетка от литиево-йонна батерия е изградена по същия начин, с две отделни секции, между които литиевите йони могат да пътуват. Анодът на батерията е в едната част, докато катодът е в другата. Действителната мощност се събира от литиеви йони, които се движат през сепаратора в зависимост от състоянието на батерията.
При разреждане тези йони се движат от анода към катода и обратно, когато батерията се презарежда. Разпределението на йоните е пряко свързано с нивото на заряда. Напълно заредената батерия ще има всички йони от едната страна на клетката, докато изтощената батерия ще ги има от другата. 50% зареждане означава, че те са равномерно разделени между двете и т.н.
Струва си да се отбележи, че движението на литиевите йони вътре в батерията наистина причинява малки количества стрес. Поради тази причина литиево-йонните батерии в крайна сметка се разграждат в продължение на няколко години, без значение какво друго правите. Това е една от причините жизнеспособната технология за твърди батерии да е толкова търсена.
Вторичната батерия на електрическите автомобили също е важна
Електрическите автомобили всъщност включват две батерии. Основната батерия е голяма литиево-йонна батерия, която всъщност движи колата, докато втората батерия е отговорна за електрическите системи с по-ниско напрежение. Тази батерия захранва неща като ключалки на вратите, климатроник, компютър на автомобила и т.н. С други думи, всички системи, които биха се изпържили, ако се опитат да черпят енергия от трицифреното напрежение, произведено от основната батерия
В голям брой електрически автомобили тази батерия е стандартна 12V оловно-киселинна батерия, която ще намерите във всяка друга кола. Други производители на автомобили, включително като Tesla, преминават към литиево-йонни алтернативи, въпреки че крайната цел е същата.
Обикновено не е нужно да се притеснявате за тази батерия. Ако нещата се объркат, както може да се случи във всяка бензинова кола, обикновено можете да разрешите проблема сами. Проверете дали батерията е изтощена и може да бъде възстановена чрез зарядно устройство или с бърз старт, или в най-лошия случай я сменете с чисто нова. Те обикновено струват между $45 и $250 и могат да бъдат намерени във всеки добър магазин за авточасти. (имайте предвид, че не можете да стартирате с бърз старт основната батерия на EV.)
И така, как да поддържате батерията на електрически автомобил здрава?
За собствениците на електромобили за първи път перспективата за поддържане на батерията на електрически автомобил в отлично състояние може да изглежда плашеща. В края на краищата, ако батерията се влоши до степен, в която колата е неизползваема, единственото решение е да си купите нова кола или да похарчите хиляди долари за батерия за смяна. Нито едно от двете не е доста приятна опция.
За щастие поддържането на вашата батерия здрава е доста лесно, изисква малко бдителност и само щипка усилия. Ето какво трябва да направите:
Поддържайте заряда си между 20% и 80%, когато е възможно
Едно от нещата, които всеки собственик на електромобил трябва да запомни, е да поддържа нивото на батерията между 20% и 80%. Разбирането защо се връща към механиката на работата на литиево-йонните батерии. Тъй като литиевите йони непрекъснато се движат по време на употреба, батерията е подложена на известно напрежение – което е неизбежно.
Но този стрес, понесен от батерията, обикновено е по-лош, когато твърде много йони са от едната или другата страна на клетката. Това е добре, ако оставяте колата си за няколко часа или случайно пренощувате, но започва да се превръща в проблем, ако редовно оставяте батерията така за продължителни периоди от време.
Перфектната точка на баланс е около 50%, тъй като йоните са равномерно разпределени от двете страни на батерията. Но тъй като това не е практично, оттам получаваме прага от 20-80%. Всичко извън тези точки и сте изложени на риск от повишено натоварване на батерията.
Това не означава, че не можете да презаредите напълно батерията си, нито че не трябва да я оставяте понякога да пада под 20%. Ако имате нужда от възможно най-голям обхват или натискате колата си, за да избегнете следващо спиране за презареждане, тогава няма да е краят на света. Просто се опитайте да ограничите тези ситуации, където можете, и не оставяйте колата си в това състояние за няколко дни.
Дръжте батерията си хладна
Ако сте купили електромобил сравнително наскоро, има много голям шанс да има системи за поддържане на оптимална температура на батерията. Литиево-йонните батерии не обичат да са твърде горещи или твърде студени, а топлината е особено известна с това, че увеличава скоростта на разграждане на батерията за продължителни периоди от време.
В по-голямата част от случаите това не е нещо, за което трябва да се тревожите. Съвременните електрически автомобили обикновено идват с усъвършенствани системи за управление на топлината, които могат да загряват или охлаждат батерията според нуждите. Но си струва да запомните, че това се случва, защото тези системи се нуждаят от захранване. Колкото по-екстремна е температурата, толкова повече мощност е необходима, за да поддържа батерията комфортна – което ще се отрази на обхвата ви.
Някои по-стари автомобили обаче нямат активно термично управление. Nissan Leaf е отличен пример за автомобил, който използва пасивна система за охлаждане на батерията. Това означава, че ако живеете в район, който става много горещ, или редовно разчитате на бързо зареждане с постоянен ток, батерията ви може да се затрудни да се охлади.
Не можете да направите много по въпроса, докато шофирате, но това означава, че трябва да имате предвид къде паркирате. Опитайте да паркирате на закрито, ако е възможно, или най-малкото се опитайте да намерите сенчесто място. Не е съвсем същото като постоянното покритие, но помага. Това е добра практика за всички собственици на електромобили, защото означава, че управлението на топлината няма да изразходва толкова много енергия, докато ви няма. И когато се върнете, колата ви ще бъде само малко по-хладна, отколкото би била иначе.
Следете скоростта на зареждане
Собствениците на електрически автомобили не трябва да се страхуват от използването на бързо презареждане на DC бързо зарядно устройство. Те са жизненоважен инструмент за електрически автомобили, като предлагат по-бързи скорости на презареждане за дълги пътувания и спешни ситуации. За съжаление те имат известна репутация и как тези бързи скорости на зареждане могат да повлияят на здравето на батерията в дългосрочен план.
Дори производителите на автомобили харесват Киа (отваря се в нов раздел) продължавайте да ви съветваме да не използвате бързи зарядни устройства твърде често, поради безпокойство от напрежението, на което батерията ви може да бъде подложена.
Въпреки това, като цяло бързото зареждане е добре – при условие че колата ви има подходяща система за управление на топлината. Независимо дали е с течно охлаждане или с активно охлаждане, автомобилът може автоматично да отчете излишната топлина, произведена при презареждане. Но това не означава, че няма неща, които можете да направите, за да улесните процеса.
Не включвайте никакво зарядно в колата веднага щом спрете, ако изобщо е възможно. Даването на известно време на батерията да се охлади помага за улесняване на процеса. Зареждайте вътре или на сенчесто място, ако е възможно, и изчакайте до по-хладно време на деня, за да сведете до минимум количеството излишна топлина около батерията.
Най-малкото извършването на тези неща ще гарантира, че презареждате малко по-бързо, тъй като колата не се нуждае от енергия, за да охлади батерията.
Ако колата ви има пасивно охлаждане на батерията, т.е. разчита на околния въздух за отвеждане на топлината, ще искате да вземете тези съвети присърце. Тъй като тези батерии са по-трудни за бързо охлаждане, топлината може да се натрупа и това е много по-вероятно да повреди батериите през целия живот на автомобила. Не забравяйте да проверите нашето ръководство за това дали трябва бързо да заредите своя електрически автомобил ако не сте сигурни за въздействието, което може да има.
Извлечете възможно най-голям обхват от батерията си
Литиево-йонните батерии са предназначени само за определен брой цикли на зареждане — пълно зареждане и разреждане на батерията. Колкото повече цикли на зареждане натрупа батерията, толкова по-вероятно е да претърпи влошаване, докато литиевите йони се движат около клетката.
Единственият начин да ограничите броя на циклите на зареждане е да не използвате батерията, което е ужасен съвет. Това обаче означава, че има предимства от икономичното шофиране и осигуряването на възможно най-голям пробег от батерията ви. Това не само е по-удобно, тъй като няма да ви се налага да включвате почти толкова много, но също така намалява броя на циклите на зареждане, през които преминава батерията ви, което ще ви помогне да я поддържате в добро състояние за малко по-дълго.
Основните съвети, които можете да опитате, включват шофиране с включен еко режим, минимизиране на излишното тегло в колата, избягване на шофиране с високи скорости (над 60 мили в час) и използване на регенеративното спиране. Освен това помага за ускоряване и спиране бавно и плавно, вместо да удряте педалите по пода при всяка възможна възможност.
Не пропускайте да разгледате нашите съвети за как да извлечете най-голям пробег от вашия EV за да прочетете много по-подробно за всички неща, които можете да опитате.
Трябва ли да се притеснявате за влошаване на батерията във вашия електрически автомобил?
Най-общо казано не. Батериите за електрически автомобили обикновено имат експлоатационен живот от 8-10 години и могат да функционират перфектно и след тази точка – независимо дали става дума за захранване на автомобил или за нов живот като съхранение на енергия.
Но естественото разграждане е дълъг, кумулативен процес, който ще отнеме няколко години, за да има реален ефект върху работата на батерията. По същия начин производителите на автомобили са проектирали батериите по такъв начин, че естественото разграждане да няма голямо въздействие върху вашия пробег в дългосрочен план.
Тесла напр. искове (отваря се в нов раздел) че батериите му все още запазват 90% от първоначалния си капацитет след изминаване на 200 000 мили. Ако шофирате без прекъсване с 60 мили в час, ще ви отнеме почти 139 дни, за да изминете това разстояние. Вашият средностатистически шофьор няма да кара толкова далеч в скоро време.
Батериите обикновено имат и собствена отделна гаранция. Точните цифри се различават, но общите гаранции покриват батерия за първите осем години или 100 000 мили. Ако наличният капацитет падне под 70% за това време, получавате напълно нова батерия безплатно.
Лошото отношение към батерията ви и редовното правене на всичко, което не трябва да правите, ще ускори процеса – макар че колко зависи от това колко небрежни сте. Може да имате гаранция, но тя няма да е вечна.
Няма магически куршум, който да го предотврати, но правилното третиране на вашата батерия ще сведе до минимум степента на влошаване — гарантирайки, че батерията ще остане в здравословно състояние за много по-дълго време. така че прилагайте тези съвети за запазване на батерията толкова редовно и последователно, колкото можете.
Това не означава, че трябва умишлено да си причинявате твърде много неудобства, защото това е просто контрапродуктивно. Не се страхувайте да заредите напълно, когато е необходимо, или бързо зареждане, за да се върнете на пътя възможно най-бързо. Имате колата и не трябва да се страхувате да използвате нейните възможности, когато имате нужда от тях.